Ta strona używa plików cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody na powyższe powinieneś dokonać zmian ustawień swojej przeglądarki. Więcej o cookies w zakładce polityka prywatności.X Zamknij

  • Komornik.eu
  • |
  • Sobota, 23 listopada 2024
  • -
  • Imieniny obchodzą Adela, Felicyta, Klemens
Płatność on-lineWpłać wadium

Księga gości

Chcesz wyrazic swoją opinię na temat naszych usług lub strony internetowej? 

Kamera on-line

Kamera on-line - Krosno Odrzańskie

Pogoda

Kalendarz

Zapisz do pdfDrukuj

Pytania o egzekucji

Majątek dłużnika ,sposoby egzekucji

Egzekucja z użytkowania wieczystego

Sobota, 18 września 2010|Wyświetleń: 5299

Do egzekucji z użytkowania wieczystego stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów art. 1005, 1006, 1008, 1010, 1011 kpc.

O wszczęciu egzekucji komornik zawiadamia właściwy organ administracji rządowej lub właściwą gminę (art. 1005 kpc). Przy egzekucji z użytkowania wieczystego właściciel nieruchomości jest uczestnikiem postępowania obok użytkownika wieczystego (art. 922 kpc).

W razie skierowania egzekucji do użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego, egzekucja musi objąć także własność budynku. Również budynek na użytkowanym gruncie nie może być przedmiotem egzekucji bez objęcia nią użytkowania wieczystego, bowiem przysługująca wieczystemu użytkownikowi własność budynków jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym.

Zajęcie obejmuje użytkowanie wieczyste gruntu oraz znajdujący się na nim budynek stanowiący własność wieczystego użytkownika wraz z przynależnościami, a mianowicie:

- ruchomościami, będącymi własnością wieczystego użytkownika, a potrzebnymi do korzystania z przedmiotu wieczystego użytkowania zgodnie z jego przeznaczeniem, jeżeli pozostają z tym przedmiotem w faktycznym związku, odpowiadającym temu celowi, oraz przynależnościami budynku stanowiącego własność wieczystego użytkownika,

- prawami wynikającymi z umów ubezpieczenia przedmiotów podlegających zajęciu oraz należnościami z tych umów już przypadającymi.

W protokole opisu i oszacowania komornik wymienia również końcową datę użytkowania wieczystego oraz ujawniony w księdze wieczystej sposób korzystania z gruntu (art. 1010 kpc).

Postanowienie o przysądzeniu prawa użytkowania wieczystego nie narusza ograniczonych praw rzeczowych na nieruchoości powstałych przed jej oddaniem w użytkowanie wieczyste (art. 1011 kpc).

Egzekucja z użytkowania wieczystego może być zawieszona, jeżeli organ, właściwy do zawarcia umowy o ustanowienie użytkowania wieczystego, wystąpił z żądaniem rozwiązania umowy użytkowania wieczystego. Egzekucja może być podjęta na wniosek wierzyciela, jeżeli sąd orzeknie, że brak jest podstaw do rozwiązania umowy użytkowania wieczystego. W wypadku rozwiązania umowy użytkowania wieczystego komornik umarza postępowanie egzekucyjne (art. 1008 kpc).

 

Encyklopedia egzekucji sądowej

pod redakcją Zbigniewa Szczurka

Wydawnictwo “Currenda”

Sopot 2002

Płatność on-line
  1. Token Odśwież obrazek

* - pola wymagane

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasła wpisz w poniższym polu adres e-mail, który podałeś podczas rejestracji konta.